Code Against Cancer

Loading Site ...

W roku 2023 naszym głównym celem jest pomoc małym pacjentom onkologicznym z Polski i Ukrainy.

Wydaliśmy dla nich, w ramach projektu Code Against Cancer
WIELKĄ KSIĘGĘ BAŚNI TERAPEUTYCZNYCH:
„NIEZWYKŁE ZWIERZĘTA EWY ONCOdekalog emocji”,
powstała by wspierać dzieci z chorobami nowotworowymi, przewlekłymi oraz ich rodziców i opiekunów.

Teraz zbieramy środki na wydanie audiobooka z baśniami i przetłumaczenie ich na język ukraiński oraz angielski.
Wesprzyj zbiórkę na ten cel wpłacjąc dowolną kwotę na dedykowane konto naszej partnerskiej fundacji, która wydała ksiązkę:
Fundacja „Zostaw Swój Ślad”
Bank PKO BP SA
08 1020 2892 0000 5102 0737 7015
tytuł przelewu: „Darowizna CAC”
Dziękujemy Ci bardzo w imieniu tych, którym razem pomagamy. Każdy Twój gest ma wartość!
Jesli wpłacisz darowiznę powyżej 150 PLN możesz otrzymać od nas Wielką Ksiegę Baśni Terapeutycznych „Oncodekalog Emocji”.
Jeśli chcesz dostać książkę „ONCOdekalog emocji” – napisz na info@zostawswojslad.pl, podaj swój adres do wysyłki i potwierdzenie wpłaty darowizny – prześlemy Ci Twój egzemplarz 🙂
Pamiętaj, aby w tytule wpłaty napisać: „Darowizna CAC”

Zarówno psychiatria jak i onkologia dziecięca są w Polsce głębokim kryzysie. Sytuacja małych pacjentów i ich rodzin jest często krytyczna.
To wyjątkowa księga baśni terapeutycznych oparta na doświadczeniach specjalistów psychoonkologii i psychologii, pacjentów oraz ich rodzin i opiekunów.
Publikacja powstała, aby pomóc oswajać trudne emocje, które towarzyszą ciężkiej chorobie, a czasem zbliżającej się śmierci. Jej darmowe egzemplarze trafią do wszystkich oddziałów onkologii dziecięcej i psychiatrii w Polsce.


Niezwykłe zwierzęta Ewy – ONCOdekalog emocji” to wyjątkowa książka zawierająca dziesięć baśni terapeutycznych, które wspierają oswajanie trudnych emocji i wychodzenie z kryzysu emocjonalnego. Dedykowana jest starszym dzieciom i nastolatkom z chorobami onkologicznymi, przewlekłymi
i depresją oraz ich rodzicom, opiekunom i przyjaciołom. To swoista recepta na to, jak przepracować swoje emocje w niezwykle trudnych momentach życia. Książka została zrealizowana w ramach projektu CODE AGAINST CANCER będącego inicjatywą Ardigen.

Największą inspiracją dla nas są nasze podopieczne 11-letnia Ewa i 7-letnia Anastazja, które dzielnie walczące z rakiem o swoje zrowie i życie.

Oto portret naszej bohaterki i wojowniczki – Ewy. 

Wraz z najwybitniejszymi specjalistami w zakresie psychoonkologii i onkologii, oraz twórcami bajek terapeutycznych oraz wybitnymi rysownikami tworzymy książkę oraz audiobook, które będą wspierać małych pacjentów i ich rodziny w trudnej drodze przez terapie przeciwnowotworowe i długotrwałe leczenie.

Dodaje odwagi, wskazuje kierunki i działanie wspierające zdrowienie, pomaga w chwilach samotności, lęku, bólu i poczucia krzywdy.– Naszą misją jest wykorzystywanie nauki, sztucznej inteligencji i zaawansowanych technologii do tworzenia medycyny przyszłości, ale tu i teraz chcemy aktywnie pomagać pacjentom i edukować w zakresie profilaktyki onkologicznej – mówi Janusz Homa prezes Ardigen – inicjatora projektu Code Against Cancer – ONCOdekalog emocji „Niezwykłe Zwierzeta Ewy” to jeden z elementów tych działań, spójny z naszymi ludzkimi wartościami. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy wspierać zarówno dzieci z chorobami nowotworowymi jak i ich bliskich w procesie powrotu do zdrowia – dodaje.

Wydawcą książki jest Fundacja Zostaw Swój Ślad, a partnerami merytorycznymi zostali: Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON.

– To już kolejna książka, którą wydaje nasza fundacja. Jest to wyjątkowy projekt, który ma na celu wsparcie polskiej psychiatrii i onkologii dziecięcej, które znajduje się obecnie w dramatycznym stanie. Chcieliśmy dać zarówno dzieciom jak i ich rodzicom użyteczne narzędzie do pracy z emocjami. Książka powstała we współpracy z wieloma ekspertami, autorami i konsultantami: specjalistami z zakresu psychologii, medycyny, psychoonkologii, komunikacji, dziennikarstwa i sztuki. Naszymi doradcami byli także pacjenci i ich rodzice. Wstęp do książki napisała prof. Marzena Samardakiewicz – prezeska Polskiego Związku Psychoonkologii, która aktywnie uczestniczy w tym projekcie od samego początku. Cudowne, baśniowe ilustracje przygotował dla nas wyjątkowo uzdolniony ilustrator Tomek Larek – mówi Paula Rettinger-Wietoszko, pomysłodawczyni książki, koordynatorka projektu oraz społeczności Code Against Cancer, prezeska Fundacji Zostaw Swój Ślad. – Darmowe egzemplarze ONCOdekalogu emocji trafią do wszystkich klinik onkologii dziecięcej i psychiatrii w Polsce. Planujemy również, by każdy potrzebujący pacjent i terapeuta miał do niej dostąp np. online, a zainteresowani mogli nabyć ją przez internet – dodaje.Księga baśni dedykowana jest szczególnie młodzieży w wieku od 12 lat, które mają szczególną trudność w rozumieniu siebie podczas okresu dojrzewania i w komunikacji z dorosłymi. Powstała z myślą
o pacjentach onkologicznych i osobach przewlekle chorych, ale będzie również wartościową pozycją dla zdrowych czytelników, którzy chcą poznać i zrozumieć swoje emocje. Fundacja ma również w planach nagranie audiobooka dla tych dzieci, które nie mogą czytać oraz przetłumaczenie baśni na język angielski i ukraiński.

– Ta książka to niezwykła propozycja, która w założeniu miała wykorzystywać formę bajki terapeutycznej do bezpiecznego, wspólnego odreagowywania emocji doświadczanych w przebiegu obciążającego leczenia przeciwnowotworowego, zarówno przez chore dziecko, jak i jego bliskich.
Realizacja założenia Pomysłodawczyni Wielkiej Księgi Bajek i jej autorów daleko wykracza poza początkowe założenia. Wprowadza bowiem zachętę do wspólnego mierzenia się z rożnymi doznaniami, lękami, strachami, niepokojami i niepewnością, słowem – emocjami niechcianymi i trudnymi. Przepiękne ilustracje potęgują̨ wyobraźnię, pociągają̨ do zagłębienia się w opowieść, nawet jeśli w jej jądrze czai się jeszcze, niezgłębione, zepchnięte i niechciane uczucie – 
komentuje dr hab. Marzena Samardakiewicz, specjalistka psycholożka kliniczna, profesorka nadzwyczajna w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie, przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Psychoonkologów Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Prezeska Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. – Wielka Księga Bajek odsłania świat emocji dzięki postaciom zwierząt, uosabiającym rożne cechy, emocje, sytuacje i stany emocjonalne. W ten świat wplatane są̨ też sceny i doświadczenia z przebiegu leczenia onkologicznego dziewczynki o imieniu Ewa, której droga przez trudy leczenia skończyła się̨ w dniu jej dwunastych urodzin. Światy Zwierząt i Ludzi stale się przeplatają. Emocje pozytywne i trudne również. Jest to odzwierciedleniem życia, jego blasków, radości i smutków. Tak już jest w bajkach – dodaje.

Premiera książki odbyła się 21 kwietnia 2023 podczas Gali Finałowej VI edycji Festiwalu Wrażliwego, który nagradza twórców najlepszych reportaży filmowych, prasowych, radiowych oraz oraz filmów dokumentalnych,
 poruszających tematy wrażliwe i ważne społecznie. 

 – Serdecznie wszystkich zachęcam do lektury tych wyjątkowych baśni – wspólnej podróży po tajemniczym lesie. Jest to świat pełen emocji i uczuć, które w nas mieszkają. Emocji, które mają niezwykle wiele odcieni i są jak dzikie zwierzęta w gęstwinie lasu. Są dzikie, ale to nie znaczy: dobre lub złe. Dzikie, bo niewiele o nich wiemy, bo nigdy nie próbowaliśmy ich znaleźć, nazwać i oswoić. „Niezwykłe zwierzęta Ewy” to zaproszenie do wspólnej podróży w nieznane. Z mojego doświadczenia pracy w hospicjach dziecięcych wiem, że w tych najcięższych chwilach trzeba po prostu być blisko, a można być naprawdę blisko wtedy, kiedy jesteśmy autentyczni i szczerze mówimy o swoich emocjach. Dlatego też na końcu każdego rozdziału znajdują się wyzwania, które zachęcają do wspólnej rozmowy, zabawy i przemyśleń. Wierzę, że ta książka może stać się fantastycznym przyjacielem i przewodnikiem po zakątkach naszych uczuć. – dodaje Paula Rettinger Wietoszko.

Bezpłatne egzemplarze Wielkiej Księgi Bajek Terapeutycznych trafią do wszystkich oddziałów onkologii dziecięcej i psychiatrii w Polsce.
 

Książkę można kupić na stronie Fundacji Zostaw Swój Ślad oraz na stronie projektu Code Against Cancer. Całkowity dochód z jej sprzedaży będzie przeznaczony na wydanie audiobooka z książką oraz tłumaczenie na język angielski i ukraiński.