Code Against Cancer

Loading Site ...

Baśnie, które oswajają EMOCJE!

Emocje i bliskość kontra rak – nasza Wielka Księga Baśni Terapeutycznych: „Niezwykłe zwierzęta Ewy” jest już w rękach pierwszych młodych pacjentów!

Pamiętacie małą Ewkę, której pomagaliśmy w znalezieniu terapii i wspieraliśmy jej leczenie nowotworowe? Ewy już niestety nie ma z nami fizycznie, ale specjalnie z myślą o niej wydaliśmy książkę o Ewie i jej doświadczeniach i emocjach towarzyszących chorobie onkologicznej. Ewa wciąż nam towarzyszy i inspiruje inne chore dzieci.

21 kwietnia, podczas VI edycji Festiwalu Wrażliwego w Trójmieście, odbyła się premiera najnowszej książki Fundacji Zostaw Swój Ślad: „Niezwykłe zwierzęta Ewy – ONCOdekalog emocji”. To wyjątkowa księga baśni terapeutycznych oparta na doświadczeniach specjalistów psychoonkologii
i psychologii, pacjentów oraz ich rodzin i opiekunów. Publikacja powstała, aby pomóc oswajać trudne emocje, które towarzyszą ciężkiej chorobie, a czasem zbliżającej się śmierci. Jej darmowe egzemplarze trafią do wszystkich oddziałów onkologii i psychiatrii dziecięcej w Polsce.

„Niezwykłe zwierzęta Ewy – ONCOdekalog emocji” to wyjątkowa książka zawierająca dziesięć baśni terapeutycznych, które wspierają oswajanie trudnych emocji i wychodzenie z kryzysu emocjonalnego. Dedykowana jest starszym dzieciom i nastolatkom z chorobami onkologicznymi, przewlekłymi,  depresją oraz ich rodzicom, opiekunom i przyjaciołom. To swoista recepta na to, jak przepracować swoje emocje w niezwykle trudnych momentach życia. Książka została zrealizowana w ramach projektu CODE AGAINST CANCER będącego inicjatywą Ardigen.

Naszą misją jest wykorzystywanie nauki, sztucznej inteligencji i zaawansowanych technologii do tworzenia medycyny przyszłości, ale tu i teraz chcemy aktywnie pomagać pacjentom i edukować w zakresie profilaktyki onkologicznejmówi Janusz Homa prezes Ardigen inicjator projektu Code Against CancerONCOdekalog emocji „Niezwykłe Zwierzeta Ewy” to jeden z elementów tych działań, spójny z naszymi ludzkimi wartościami. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy wspierać zarówno dzieci z chorobami nowotworowymi jak i ich bliskich w procesie powrotu do zdrowia – dodaje.

Wydawcą książki jest Fundacja Zostaw Swój Ślad, a partnerami merytorycznymi zostali: Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON.

To już kolejna książka, którą wydaje nasza fundacja. Jest to wyjątkowy projekt, który ma na celu wsparcie polskiej psychiatrii i onkologii dziecięcej, które znajdują się obecnie w bardzo złym stanie. Chcieliśmy dać zarówno dzieciom jak i ich rodzicom użyteczne narzędzie do pracy z emocjami. Książka powstała we współpracy z wieloma ekspertami, autorami i konsultantami: specjalistami z zakresu psychologii, medycyny, psychoonkologii, komunikacji, dziennikarstwa i sztuki. Naszymi doradcami byli także pacjenci i ich rodzice. Wstęp do książki napisała prof. Marzena Samardakiewicz – prezeska Polskiego Związku Psychoonkologii, która aktywnie uczestniczy w tym projekcie od samego początku. Cudowne, baśniowe ilustracje przygotował dla nas wyjątkowo uzdolniony ilustrator Tomek Larek – mówi Paula Rettinger-Wietoszko, pomysłodawczyni książki, koordynatorka projektu oraz społeczności Code Against Cancer, prezeska Fundacji Zostaw Swój Ślad.Darmowe egzemplarze ONCOdekalogu emocji trafią do wszystkich klinik onkologii dziecięcej i psychiatrii w Polsce. Planujemy również, by każdy potrzebujący pacjent i terapeuta miał do niej dostąp np. online, a zainteresowani mogli nabyć ją przez internet – dodaje.

Księga baśni dedykowana jest szczególnie młodzieży w wieku powyżej 10 lat, które mają trudność w rozumieniu siebie w okresie dojrzewania i w komunikacji z dorosłymi – szczególnie w tak trudnym czasie jak ciężka choroba.

Powstała z myślą o pacjentach onkologicznych i osobach przewlekle chorych, ale będzie również wartościową pozycją dla zdrowych czytelników, którzy chcą poznać i zrozumieć swoje emocje. Fundacja ma również w planach nagranie audiobooka dla tych dzieci, które nie mogą czytać oraz przetłumaczenie baśni na język angielski i ukraiński.

– Ta książka to niezwykła propozycja, która w założeniu miała wykorzystywać formę bajki terapeutycznej do bezpiecznego, wspólnego odreagowywania emocji doświadczanych w przebiegu obciążającego leczenia przeciwnowotworowego, zarówno przez chore dziecko, jak i jego bliskich.
Realizacja założenia Pomysłodawczyni Wielkiej Księgi Bajek i jej autorów daleko wykracza poza początkowe założenia. Wprowadza bowiem zachętę do wspólnego mierzenia się z rożnymi doznaniami, lękami, strachami, niepokojami i niepewnością, słowem – emocjami niechcianymi i trudnymi. Przepiękne ilustracje potęgują̨ wyobraźnię, pociągają̨ do zagłębienia się w opowieść, nawet jeśli w jej jądrze czai się jeszcze, niezgłębione, zepchnięte i niechciane uczucie –
komentuje dr hab. Marzena Samardakiewicz, specjalistka psycholożka kliniczna, profesorka nadzwyczajna w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie, przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Psychoonkologów Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Prezeska Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Wielka Księga Bajek odsłania świat emocji dzięki postaciom zwierząt, uosabiającym rożne cechy, emocje, sytuacje i stany emocjonalne. W ten świat wplatane są̨ też sceny i doświadczenia z przebiegu leczenia onkologicznego dziewczynki o imieniu Ewa, której droga przez trudy leczenia skończyła się̨ w dniu jej dwunastych urodzin. Światy Zwierząt i Ludzi stale się przeplatają. Emocje pozytywne i trudne również. Jest to odzwierciedleniem życia, jego blasków, radości i smutków. Tak już jest w bajkach – dodaje.

Premiera książki odbyła się 21 kwietnia 2023r podczas Gali Finałowej VI edycji Festiwalu Wrażliwego, który nagradza twórców najlepszych reportaży filmowych, prasowych, radiowych oraz dokumentów
i fotoreportaży poruszających tematy wrażliwe społecznie. Premierze książki towarzyszył panel dyskusyjny o bliskości i pracy z emocjami w trakcie ciężkiej choroby. Uczestniczyły w niej psychoonkolozki, psycholożki i dziennikarze, Panel prowadził dziennikarz Piotr Jacoń z TVN24/Discovery Group.

 – Serdecznie wszystkich zachęcam do lektury tych wyjątkowych baśni – wspólnej podróży po tajemniczym lesie. Jest to świat pełen emocji i uczuć, które w nas mieszkają. Emocji, które mają niezwykle wiele odcieni i są jak dzikie zwierzęta w gęstwinie lasu. Są dzikie, ale to nie znaczy: dobre lub złe. Dzikie, bo niewiele o nich wiemy, bo nigdy nie próbowaliśmy ich znaleźć, nazwać i oswoić. „Niezwykłe zwierzęta Ewy” to zaproszenie do wspólnej podróży w nieznane. Z mojego doświadczenia pracy w hospicjach dziecięcych wiem, że w tych najcięższych chwilach trzeba po prostu być blisko, a można być naprawdę blisko wtedy, kiedy jesteśmy autentyczni i szczerze mówimy o swoich emocjach. Dlatego też na końcu każdego rozdziału znajdują się wyzwania, które zachęcają do wspólnej rozmowy, zabawy i przemyśleń. Wierzę, że ta książka może stać się fantastycznym przyjacielem i przewodnikiem po zakątkach naszych uczuć. – dodaje Paula Rettinger Wietoszko.

Bezpłatne egzemplarze Wielkiej Księgi Bajek Terapeutycznych, dzięki wolontariuszom Code Against Cancer – trafią do wszystkich oddziałów onkologii dziecięcej i psychiatrii w Polsce.

– Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne objęło swoim patronatem i aktywnie wspierało powstanie Wielkiej Księgi Baśni Terapeutycznych, „ONCOdekalog EMOCJI” – dodaje dr hab. n med. Marzena Samardakiewicz, prezeska Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego – Właśnie minęło 30 lat od powstania naszej organizacji. W ramach jubileuszowych aktywności pragniemy zaprosić również na premierę książki, oraz na 15 Ogólnopolską Konferencję Psychoonkologiczną, odbędzie się w Lublinie w dniach 15-16 września 2023 roku, której towarzyszyć będzie także ta bardzo potrzebna książka terapeutyczna.

Książkę można otrzymać po dokonaniu darowiznyna pomoc psychologiczną dla pacjentów onkologicznychszczegóły znajdziesz tutaj >>>.

Całkowity dochód z jej sprzedaży będzie przeznaczony na wydanie audiobooka oraz tłumaczenie na język angielski i ukraiński.

Post navigation